O nas

Jest taki Dom otwarty na każdego.

To Dom, do którego można przyjść i zanurzyć się we wzajemne relacje jego Mieszkańców.

Dom, w którym jesteś wyczekiwany, zaproszony, nigdy nie przychodzisz nie w porę.

Może akurat nie będziesz umiał ubrać w słowa, nazwać swojej najgłębszej troski czy potrzeby, ale już od progu tego Domu będziesz zrozumiany i przyjęty.

Pewien kapłan powiedział kiedyś, że jeśli małżonkowie mają dla siebie prawdziwą wzajemną miłość, posadzone między nimi chore dziecko może odzyskać zdrowie. Gdy przychodzisz na herbatę do tego Domu, gdzie nikt nie krzyczy, choć pewnie nigdy nie brakło w nim krzataniny i radości - także wychodzisz z niego zdrowszy.

Wokół duchowości tego Domu - Maryi, Józefa i Jezusa - zakładane są na terenie kraju Ogniska Świętej Rodziny, nad którymi duchową opiekę sprawują księża i świeckie osoby konsekrowane z Instytutu Świętej Rodziny w Łomiankach.

Jako Ognisko jesteśmy wspólnotą rodzin - wspieramy się wzajemnie w naszym powołaniu do małżeństwa, do bycia mamą i tatą. Spotykamy się co miesiąc, słuchamy konferencji, uczestniczymy we Mszy i adoracji, w dzieleniu. Wspaniałym czasem tych spotkań jest godzina na rozmowę tylko z mężem/żoną, gdy dzieci przebywają pod opieką opiekunów. Poza tym łączą nas więzi przyjaźni - lubimy być ze sobą i spotykać się również w zwykłych okolicznościach życia.

Sam Instytut Świętej Rodziny w Łomiankach powstał w niezwykłych okolicznościach: ś.p. Arcybiskup Kazimierz Majdański założył go w 1986 r. jako votum wdzięczności za ocalenie z obozu w Dachau.

Więcej o historii Instytutu - TUTAJ

Ikona Świętej Rodziny, będąca wyrazem duchowości Instytutu, została „napisana” w 1982 r. przez Siostrę Miriam od Krzyża, szczecińską karmelitankę (obecnie pustelnicę) dla Instytutu w Łomiankach na prośbę jego Założyciela, wówczas Biskupa szczecińsko-kamieńskiego, Ks. Biskupa Kazimierza Majdańskiego. Ikona, namalowana na desce (105 cm x 170 cm), znajduje się w kaplicy Wydziału Studiów nad Rodziną (Łomianki koło Warszawy, ul. Baczyńskiego 9).

Więcej na temat Ikony - TUTAJ 

Historia Ogniska

Początki we Wrocławiu były nad wyraz skromne.

Jeden tor naszej historii biegł wraz z Jolą i Jurkiem, którzy - w poszukiwaniu wspólnoty dedykowanej małżonkom i rodzinom - zaczęli jeździć z Oławy na spotkania rodzin w Ognisku Rybnickim. Aż do Rybnika, ponieważ bliżej nie istniało żadne Ognisko.

Drugi tor tej historii prowadzi przez grupę przyjaciół, którzy wyszli z Duszpasterstwa Akademickiego "Wawrzyny". Zostaliśmy mężami, żonami, rodzicami i szukaliśmy dróg rozwoju w naszej nowej sytuacji życiowej. Więc spotykaliśmy się od 2003 roku, co dwa tygodnie, by porozmawiać o tym, co u nas, pomodlić się razem i podzielić niedzielnymi czytaniami mszalnymi.

Kilka razy do roku organizowaliśmy wyjazdy latem - rekolekcje. Narastało w nas pragnienie odnalezienia swojego miejsca wśród wspólnot Kościoła, znalezienia również duszpasterza i przewodnika dla naszych poczynań.

W 2009 roku Kasia i Tomek, małżeństwo z Wrocławia, które zamieszkało w Warszawie i zachwyciło się duchowością Instytutu Świętej Rodziny z Łomianek - zaproponowali, że przywiozą nam na nasz wakacyjny-rekolekcyjny wyjazd księdza.

Przywieziony ksiądz nazywał się Jarosław Szymczak i po przyjeździe poprowadził dla nas warsztatowy Program JA+TY=MY. Byliśmy zachwyceni. Jeszcze bardziej, gdy zaproponował kontynuację formacji w postaci comiesięcznych wizyt we Wrocławiu.

Zaczynaliśmy od 8 rodzin, obecnie jest nas ponad 20 i jesteśmy otwarci na każdego, kto podobnie jak my kiedyś - szuka dobrego miejsca dla małżeństw, rodzin, dzieci.SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA NASZE SPOTKANIA!

Popularne posty z tego bloga

Ksiądz zupełnie nowy

Terminy spotkań Ogniska Dolnośląskiego w roku szkolnym 2019/2020

Spotkanie Rodzin 16 listopada 2014